Prace o Bydgoszczy i powiecie

Poniżej prezentujemy nowości wydawnicze dotyczące historii Bydgoszczy i regionu


przykładowa strona - kliknij
przykładowa strona - kliknij

Bydgoszcz przemysłowa. Retro przewodnik – od warsztatu do fabryki, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss. 200 

 

Koncepcja (i opracowanie) Bogna Derkowska-Kostkowska przy współpracy Krystiana Straussa i Lecha Łbika

 

Rada Miasta Bydgoszczy rok 2018 ogłosiła Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Wówczas zrodził się zamysł wydawnictwa przywołującego pamięć o dawnych warsztatach, fabrykach, zakładach przemysłowych od lat 40. XIX wieku po rok 1939. Książka przypomina niektóre fakty z historii industrializacji przyjmując prezentacje poszczególnych obiektów w ujęciu alfabetycznego układu ulic. Książka odwołująca się do literatury naukowej i źródeł archiwalnych jest bogato ilustrowana, szczególnie w reklamy zamieszczane na łamach ówczesnych gazet.



Bogna Derkowska-Kostkowska, Bydgoszczanin i budowniczy: o Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy, 1859- 1913, Bydgoszcz: ABEDIK, 2016,



Dariusz Chyła, Opieka społeczna na Kujawach w latach 1577-1772, Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 2016, ss. 336.
    

Recenzowana praca wnosi wiele nowych informacji do dotychczasowej wiedzy o szpitalnictwie w Polsce w dobie wczesnonowożytnej. Wzbogaca także stan wiedzy o historii regionu. Daje solidną podstawę do porównań z innymi rejonami Rzeczypospolitej oraz krajami Europy. Wnioski Autora zostały sformułowane na podstawie bogatego, rzetelnie analizowanego materiału źródłowego. Znaczenie podstawowe miały archiwalia kościelne - wśród nich wizytacje generalne i dziekańskie - przechowywane w Archiwach Diecezjalnych w Pelplinie i Włocławku oraz w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Autor wykorzystał też w pełni wydawnictwa źródłowe.

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Klondera (UKW)



Agnieszka Wysocka, Architektura i urbanistyka Bydgoszczy w dwudziestoleciu międzywojennym, Lublin 2016
    

Przedmiotem wnikliwych rozważań autorki, rodowitej bydgoszczanki, jest architektura i urbanistyka Bydgoszczy, piątego pod względem obszaru miasta II Rzeczpospolitej. Miasta, w którym w okresie dwudziestolecia mię­dzywojennego działo się wyjątkowo dużo ciekawego w zakresie tytułowej architektury i urbanistyki. Architekci (miejscowi, jak i przybyli z innych rejonów Polski) projektowali oraz wznosili przede wszystkim budynki mieszkaniowe, oryginalne obiekty użyteczności publicznej i przemysłowej, kościoły i kaplice, a także zabudowania (stadiony, stanice wodne, korty) związane z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych.

 



Wojciech Siwak, Życie codzienne mieszkańców Bydgoszczy od XIV do XVIII wieku (w świetle wybranych źródeł kultury materialnej) Bydgoszcz: Pracownia Archeologiczno - Konserwatorska, 2015, ss. 372: il.

 

To pierwsza i jedyna, jak dotąd, próba pokazania życia w mieście na przełomie wieków poprzez połączenie historii oraz efektów prac archeologicznych, wykonywanych przez pracownię autora. Bogato ilustrowana artefaktami, stanowi niecodzienne źródło informacji o prawie wszystkich aspektach miejskiej egzystencji - od topografii miasta, poprzez budownictwo, obieg monetarny, aż po wyposażenie kuchni i sypialni.

 

Download
Spis treści
Siwiak, Życie codzienne .pdf
Adobe Acrobat Document 283.2 KB


Zenon Greinert, Potulice, Ślesin i okolice - historia dotąd nieznana do roku 1945,

Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa, Bydgoszcz 2014, ss. 412

 

Jest to praca o charakterze źródłowym, będąca zbiorem informacji ze źródeł rękopiśmiennych, drukowanych oraz gazet. Jest kopalnią wiedzy o  dziejach Samsieczna, Strzelewa, Sicienka, Gorzenia, Minikowa, Chobielina, Pawłówka, Anielin i innych okolicznych miejscowości. Pojawiła się bardzo duża ilość nowych faktów i ustaleń a także dokonano istotnych sprostowań w dotychczasowym stanie wiedzy o poszczególnych miejscowościach.

 

Download
Spis treści.pdf
Adobe Acrobat Document 16.7 KB


Andrzej Bogucki, Veteranus bydgoski 1939-1945. Losy Polaków przymusowo wcielonych do Wehrmachtu i Armii Czerwonej, Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2014, ss. 283

 

Książka jest próbą zarysowania życia zbiorowego mieszkańców Bydgoszczy na tle ziem wcielonych do III Rzeszy, Generalnego Gubernatorstwa i ziem wcielonych do ZSRR. Autor starał się przedstawić grupowe i indywidualne postawy i zachowania różnych narodowości na podstawie dotychczasowych ustaleń najnowszej nauki i źródeł.

 

Download
Spis treści.pdf
Adobe Acrobat Document 28.8 KB


Adam Szefer, Mieszczaństwo bydgoskie w świetle testamentów i inwentarzy mienia z lat 1581-1620, Wydawnictwo Tekst sp. z o.o., Bydgoszcz 2015, ss. 268

 

 

 

Praca oparta głównie na testamentach i inwentarzach zawartych w rękopiśmiennej księdze  Liber testamentorum civilium Bidgostiensium, przechowywanej w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Książka obejmuje szeroko rozumiane stosunki społeczne i kulturę materialną

 

 

Download
Spis treści
Adam Szefer.pdf
Adobe Acrobat Document 1.1 MB


Andrzej S. Dyszak, Gwara miejska bydgoszczan, Wydawnictwo UKW, Bydgoszcz 2015, ss. 240, oprawa twarda

 

Bardzo ciekawa publikacja, przede wszystkim dla ludzi związanych z Bydgoszczą. Składa się z dwóch zasadniczych części: opisu merytorycznego gwary miejskiej bydgoszczan i słownika. W pierwszej części autor przedstawił najpierw samą Bydgoszcz poprzez jej historyczno-kulturowo-językowe wyróżniki  i obraz tego miasta zawarty w kilku powieściach, których jest ono swoistym bohaterem, by następnie przejść do charakterystyki gwary bydgoskiej, dla której wstępem są rozważania o gwarze miejskiej wśród odmian polszczyzny. Część druga została opracowana jako słownik w układzie rzeczowym. Podzielony on jest na jedenaście rozdziałów, z których dziesięć gromadzi słownictwo związane ze sobą nadrzędną treścią (tematem), a ostatni, zatytułowany Varia, zawiera wyrazy, które trudno było zaklasyfikować do któregoś z wyznaczonych tematów.

 

Download
Spis Treści
Dyszak.pdf
Adobe Acrobat Document 81.2 KB